Výpočet, kolik je nemocenská od zaměstnavatele v roce 2024 (nárok, podmínky, informace)

Na placenou neschopenku, je nárok hned od prvního dne v novém zaměstnání (i ve zkušební době). Zaměstnavatel platí nemocenskou (náhradu mzdy za nemoc), prvních 14 dní. Od 15 dne může být nárok na nemocenské dávky od státu (platí ČSSZ).

Na placenou neschopenku, je nárok hned od prvního dne v novém zaměstnání (i ve zkušební době). Zaměstnavatel platí nemocenskou (náhradu mzdy za nemoc), prvních 14 dní. Od 15 dne může být nárok na nemocenské dávky od státu (platí ČSSZ).

Velká většina zaměstnanců, má při nějaké nemoci nebo při úrazu, nárok na placenou neschopenku. Prvních 14 dní platí nemocenskou zaměstnavatel. Od 15 dne platí nemocenskou stát (ČSSZ).

V tomto článku, se zaměříme na nemocenskou od zaměstnavatele (náhrada mzdy za nemoc), na kterou je nárok během prvních 2 týdnů na neschopence. Najdete zde i aktuální kalkulačku, pro výpočet nemocenské (náhrady mzdy za nemoc) v roce 2024.

Kdo má nárok na placenou neschopenku (nemocenskou) v roce 2024?

Nárok na placenou neschopenku (nemocenské dávky), vzniká na základě účasti na nemocenském pojištění.

  • Za zaměstnance platí nemocenské pojištění zaměstnavatel (to se má v roce 2024 ale změnit – viz dále)
  • Podnikatelé (OSVČ) si musí platit nemocenské pojištění sami (dobrovolná účast)

Zaměstnavatel ale platí nemocenské pojištění, jen za některé zaměstnance. Například u dohody DPP, je nemocenské pojištění placeno jen při příjmu od 10 000 Kč. U dohody DPČ, se nemocenské pojištění platí při příjmu od 4 000 Kč.

Nemocenské pojištění, zaměstnavatel neplatí ani za osoby na rodičovské, které čerpají neplacené volno (a jsou i další výjimky).

Na placenou neschopenku mohou mít nárok jen ti, kdo jsou účastníky nemocenského pojištění:

  • Nárok mají zaměstnanci (ihned po nástupu do nového zaměstnání, nárok na placenou neschopenku, je i ve zkušební době)
  • Nárok mohou mít podnikatelé (živnostníci, OSVČ – po 3 měsících placení dobrovolného nemocenského pojištění; mají nárok na nemocenskou až od 15 dne; prvních 14 dní nic nedostanou)
  • Nárok může být i u DPP a DPČ (viz výše, záleží i jejich příjmu + jsou i další omezující podmínky)

Na nemocenské dávky (od zaměstnavatele nebo od státu) není nárok:

  • Nárok není u nezaměstnaných na Úřadu práce (nárok na nemocenskou je pouze do 7 dní, od skončení zaměstnání)
  • Nárok není u osob na mateřské nebo rodičovské (na placenou neschopenku, ale může být nárok ihned po skončení rodičovské dovolené)
  • Nárok nemají studenti (nárok by mohl být jen během nějakého zaměstnání při studiu)
  • Nárok na nemocenskou u pracujících důchodců je omezený (maximálně 70 kalendářních dní)

Výpočet nemocenské 2024 – Kolik je za neschopenku od zaměstnavatele (prvních 14 dní PN)

Pro výpočet nemocenské od zaměstnavatele (náhrada mzdy za nemoc), je důležitým údajem průměrný hrubý hodinový výdělek (pro zjednodušení stačí zadat průměrnou hrubou hodinovou mzdu).

Nemocenská od zaměstnavatele je 60% z redukovaného hrubého hodinového výdělku. Nárok na náhradu mzdy za nemoc, je pouze za neodpracované hodiny (směny) – v některých případech je nárok na nemocenskou i ve státní svátek, nebo i o víkendu (záleží na rozpisu plánovaných směn).

Kalkulačka náhrada mzdy 2024
Průměrná hodinová mzda

Počet hodin hodin pracovní neschopnosti
pro náhradu mzdy od 1 dne (*)

Výpočet

(*) Náhrada mzdy se poskytuje v době prvních 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti za pracovní dny a za placené svátky. Náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel od 1 dne pracovní neschopnosti, resp. od 1 neodpracované hodiny (směny).

Další kalkulačky 2024:

Výpočet nemocenské 2024 – Jak se vypočítá nemocenská od zaměstnavatele?

Výpočet nemocenské od zaměstnavatele (náhrady mzdy za nemoc během prvních 14 dní na neschopence), se odvíjí od hrubé mzdy.

Pro výpočet nemocenské, se nejprve určuje průměrný hrubý hodinový výdělek. Ten je vždy vypočítán za předchozí (ukončené) kalendářních čtvrtletí (pouze pokud zaměstnání trvá jen krátkou dobu, tak se případně vychází z jiného období, nebo se použije pravděpodobný výdělek).

Postup, jak vypočítat průměrný hrubý hodinový výdělek (pozor, jedná se o něco jiného než průměrná mzda nebo průměrná výplata), je podrobně popsán v zákoníku práce (viz paragraf 351 až 362).

V dalším kroku, se při výpočtu nemocenské, zohlední redukční hranice. V roce 2024, platí pro výpočet náhrady mzdy za nemoc tyto redukční hranice:

  • 1 redukční hranice = 256,55 Kč (započítá se 90%)
  • 2 redukční hranice = 384,83 Kč (započítá se 60%)
  • 3 redukční hranice = 7769,48 Kč (započítá se 30%)

Výsledná částka (náhrada mzdy za nemoc) je 60% z redukované částky.

Zaměstnavatel během prvních 14 dní platí nemocenskou za neodpracované hodiny. Tedy obvykle za pracovní dny. Pokud podle rozpisu směn, připadala zameškaná směna i na víkend nebo na státní svátek, pak je nárok na náhradu mzdy i za tyto dny.

Nárok na nemocenskou od zaměstnavatele po skončení zaměstnání

Na nemocenské dávky od státu (od 15 dne na neschopence), je nárok i po skončení zaměstnání.

Pokud pracovní neschopnost (neschopenka), začne ještě během zaměstnání, nebo případně do 7 dní od skončení pracovního poměru, tak je nárok na nemocenskou (maximálně 380 dní od začátku neschopenky).

Na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele, je ale nárok pouze během zaměstnání. Po skončení pracovního poměru, už nemá zaměstnavatel povinnost, platit nemocenskou.

Pokud onemocníte do 7 dní od skončení zaměstnání (v ochranné době), pak prvních 14 dní nedostáváte nemocenskou. A máte nárok až na nemocenské dávky od státu (od 15 dne).

Nárok na nemocenskou ve zkušební době

Na nemocenskou od zaměstnavatele, je nárok ihned od začátku zaměstnání. Jakmile nastoupíte do nového zaměstnání (a zahájíte výkon pracovní činnosti), pak máte nárok na nemocenskou. Takže i když onemocníte hned po prvním dnu v novém zaměstnání, už máte nárok na placenou neschopenku.

Během zkušební doby, je zde ale jedna výjimka. Za běžných podmínek, nesmí zaměstnavatel propustit zaměstnance na neschopence. Ve zkušební době je to ale jiné.

Během zkušební doby, s vámi zaměstnavatel nesmí ukončit pracovní poměr, pouze během prvních 14 dní neschopenky. Od 15 dne, už může být ve zkušební době ukončen pracovní poměr, i když jste dále na neschopence.

Bude se znovu zavádět neplacená neschopenka za první 3 dny

Během roku 2023, se začínají objevovat úvahy, že by se znovu zavedla neplacená neschopenka za první 3 dny.

Neplacená neschopenka se rušila v polovině roku 2019. A nyní se začíná uvažovat o jejím obnovení. Důvodem je údajně to, že od zrušení neplacené neschopenky za první 3 dny, se razantně zvýšil počet krátkodobých pracovních neschopností (nárůst o více než 80%).

Původně se mluvilo o tom, že by obnovení neplacení neschopenky, bylo součástí konsolidačního balíčku (vládní úsporná opatření, představená v roce 2023). Tam to ale nakonec zahrnuto nebylo (bude se pouze zavádět nemocenské pojištění pro zaměstnance – viz dále).

Debata ohledně znovuobnovení neplacené neschopenky, ale stále není uzavřena. Po neplacené neschopence volají především zaměstnavatelé. V roce 2024, zatím budou určitě platit stejné podmínky – neschopenka zatím bude i nadále placená hned od prvního dne.

Nové nemocenské pojištění pro zaměstnance od začátku roku 2024

V polovině roku 2023, představila vláda sadu úsporných opatření (konsolidační balíček). Jednou z novinek, je obnovení nemocenského pojištění, které by platili zaměstnanci (rušilo se v roce 2009).

Od začátku roku, by se mělo zaměstnancům strhávat z hrubé mzdy i nemocenské pojištění. Jednalo by se o 0,6% z hrubé mzdy. Namísto současných 11% (sociální a zdravotní), se v roce 2024, bude platit 11,6% (důchodové (6,5%), nemocenské (0,6%) a zdravotní pojištění (4,5%)).

Zavedení nemocenského pojištění i pro zaměstnance (zaměstnavatel už nyní platí 2,1% z hrubé mzdy), bude znamenat snížení čisté výplaty. U zaměstnance s hrubou mzdou 40 000 Kč měsíčně, to bude o 240 Kč méně.

Mohlo by vás také zajímat...