Kalkulačka – exekuce na důchod v roce 2022

Podobně, jako při exekučních srážkách z platu, se postupuje i v případě exekuce na důchod.

Podobně, jako při exekučních srážkách z platu, se postupuje i v případě exekuce na důchod.

Jste už v důchodu (invalidním nebo starobním), máte nějaké neuhrazené závazky (nesplacené půjčky, nezaplacené účty nebo faktury za plyn, vodu či elektřinu), a bojíte se exekuce? Zajímalo by vás, jestli vám exekutor může zabavit důchod? A kolik peněz by vám při exekuci na důchod mělo zůstat?

Poradíme vám. Připravili jsme pro vás online kalkulačku, ve které si sami můžete spočítat, kolik peněz vám zůstane při exekuci na důchod a kolik peněz si naopak může „vzít“ exekutor.

Jak je to s exekucí na důchod?

Pokud máte nějaké dluhy – dlužíte bance nebo u nějaké nebankovní společnosti, pokud jste nezaplatili nějaké účty a hrozí vám exekuce, pak byste určitě měli vědět, že před exekutorem není v bezpečí ani důchod. A je jedno jestli se jedná o invalidní nebo starobní důchod. Exekutor je jako „smrt“. Také bere (skoro) vše.

I důchod totiž patří mezi příjmy, na které mohou být uvaleny exekuční srážky. Podobně, jako při exekučních srážkách z platu, se postupuje i v případě exekuce na důchod. Dobrá zpráva ale je, že i při této exekuci vám exekutor nemůže zabavit všechno. Něco vám musí nechat.

Výpočet exekuce na důchod od 1. 4. 2022

Kalkulačka exekuce na mzdu od 1.4.2022
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Způsob výpočtu
Základní výpočet nezabavitelné částky v této kalkulačce, vychází z metodiky Ministerstva spravedlnosti (která zahrnuje mimořádné zvýšení normativních nákladů na bydlení, tj. nezabavitelná částka je 9138,75 Kč). Některé soudy mají odlišný právní názor a nezabavitelná částka může být stanovena nižší (tj. 8298,75 Kč) - tento výpočet je možné zvolit příslušnou volbou.
Výpočet

Kolik je exekuce na důchod od 1. 4. 2022

Výpočet exekuce na důchod se řídí identickými pravidly jako při srážkách ze mzdy (nebo z nemocenské, mateřské, podpory v nezaměstnanosti či některých sociálních dávek). Platí, že v každém případě, vám exekutor musí něco nechat.

Jedná se především o základní nezabavitelné minimum. To je částka, kterou vám exekutor nesmí v žádném případě zabavit. Od 1. 4. 2022 dochází ke zvýšení této základní nezabavitelní částky. Od začátku ledna je nezabavitelné minimum pro jednotlivce ve výši 9138,25 Kč nebo 8 298,75 Kč (jsou dva rozdílné výklady zákona – viz poznámka v kalkulačce).

Pokud jste důchodce a nežijete sám, pak se částka 9138,25 Kč nebo 8 298,75 Kč dále zvýší o částku za manžela/manželku. A to o 3046,25 Kč nebo 2 766,25 Kč (i zde jsou dvě možnosti). Pokud byste náhodou měli vyživovací povinnost na dítě, pak se za každé dítě nezabavitelné minimum dále zvyšuje o 3046,25 Kč nebo 2 766,25 Kč .

Jak se počítá exekuce důchodu?

Samotný výpočet exekuce z důchodu pak není nijak složitý. Od vašeho důchodu se odečte nezabavitelné minimum (např. 9138,25 pokud jste sami, nebo např. 12 185 Kč pokud máte manžela/manželku).

Zbytek důchodu se rozdělí na třetiny (pokud by náhodnou byl zbytek důchodu vyšší než 24 370 Kč nebo 22 130 Kč (opět dvě možnosti – viz výše), pak vše nad 24 370 Kč nebo 22 130 Kč zabavuje exekutor).

V případě, že se jedná o nepřednostní pohledávku (tedy nejčastěji nezaplacené účty za vodu, plyn, elektřinu, telefon, televizi apod., nebo nesplacené půjčky či úvěry), pak si exekutor bere jenom jednu třetinu a dvě třetiny zůstanou vám.

Pokud by se ale jednalo o přednostní pohledávku (například nezaplacené daně, sociální a zdravotní pojištění, alimenty, náhrada škody způsobená trestným činem atd.), pak si exekutor bere dvě třetiny ze zbytku a vám zůstává jenom jedna.

Jak zabránit exekuci?

Asi nejjednodušší rada, jak zabránit exekuci je, abyste měli pod kontrolou své závazky. Úplně nejhorší možností je „dělat mrtvého brouka“. Tím se vše jen komplikuje, a následná exekuce se vám zbytečně prodraží o poplatky za soudy nebo advokáty. Vždy je tedy lepší s exekutorem komunikovat a snažit se najít nějaké řešení – splátkový kalendář apod. Ještě lepší je pak komunikovat s tím komu dlužíte a nenechat celou věc dojít až do stadia exekuce.


Mohlo by vás také zajímat...