Otevírací doba ve svátek 2024 – kdy budou mít obchody otevřeno, a kdy zavřeno?

Během některých svátků mohou mít obchody otevřeno (například 1. května 2024, což je Svátek práce). V jiné svátky musí mít obchody zavřeno (například 8. května 2024, což je Den vítězství). Parlament se bude zabývat návrhem na změnu zákona, který by zrušil omezení otevírací doby ve svátky.

Během některých svátků mohou mít obchody otevřeno (například 1. května 2024, což je Svátek práce). V jiné svátky musí mít obchody zavřeno (například 8. května 2024, což je Den vítězství). Parlament se bude zabývat návrhem na změnu zákona, který by zrušil omezení otevírací doby ve svátky.

V tom, kdy mají obchody ve svátek otevřeno, a kdy zavřeno, se nevyzná poměrně hodně lidí. Většina to řeší tak, že před příslušným svátkem musí vyhledávat na Googlu nebo Seznamu, jestli je v tento svátek otevřeno, nebo zavřeno.

Otevírací doba, kdy obchody prodávají ve svátek, a totiž postrádá jakoukoliv logiku.

Typickým případem mohou být Velikonoce. V jeden velikonoční svátek (Velký pátek) je otevřeno, v další velikonoční svátek (Velikonoční pondělí) je zavřeno.

Dalším příkladem je měsíc květen, kdy jsou také dva svátky jen krátce po sobě. Prvního května je otevřeno, a osmého května je naopak zavřeno.

Omezení otevírací doby v obchodech, je zde sice již nějakou dobu, pořádně to ale asi nevyhovuje nikomu. Zmatky by nyní chtěl vyřešit poslanecký návrh na změnu zákona.

Změna zákona – otevírací doba v obchodech

Shodou okolností právě na Velký pátek (což je vychází na 29. 4. 2024), bylo ukončeno připomínkové řízení k poslaneckému návrhu na změnu zákona. Cílem změny, je sjednocení otevírací doby během svátků.

návrhu se předpokládá, že by se omezení otevírací doby zrušilo. A nově by tak mohly mít obchody ve svátek otevřeno bez omezení (jako tomu bylo kdysi).

Autor návrhu na změnu otevírací doby ale připouští, že by mu ve výsledku ani nevadilo, pokud by výsledkem politické debaty bylo i rozšíření omezení otevírací doby na všechny svátky. Tedy že by se naopak zrušila možnost prodávat během některých svátků.

Hlavním důvodem pro změnu zákona, má být vyřešení zmatků. Pokud by byl návrh na změnu zákona schválen, tak by mohl platit již ve druhé polovině roku 2024 (pravděpodobněji spíše ale až v roce 2025).

Mají mít obchody otevřeno ve svátek nebo ne?

Na tom, zda mají mít obchody ve svátek otevřeno nebo ne, nepanuje shoda ani mezi politickými stranami. Některé by se přikláněly nejenom k rozšíření omezení otevírací doby na všechny svátky, ale i k omezení prodejní doby v neděli.

Jiné strany argumentují, že je to celé nesmysl. Stát nemá řešit, kdy mají mít soukromé firmy otevřeno a kdy ne. Pokud to obchodu dává ekonomicky smysl, tak ať má otevřeno. Pokud to smysl nedává, tak ať má zavřeno. Stát nemá co mluvit do toho, jak si podnikatelé řídí svoje podnikání.

Zákon o otevírací době ve svátek, se ve výsledku stejně vztahuje jenom na část obchodů (s prodejní plochou nad 200 metrů) a je v něm i řada výjimek (obchody na nádražích, lékárny, apod.).

Navíc zákon vlastně ani nezajišťuje prodavačům nárok na volný den. Zákoník práce totiž umožňuje zaměstnavateli nařídit práci i ve svátek (například z důvodu mimořádné inventury). Takže mohou nastat situace, kdy prodavači stejně musí jít i ve svátek do práce, ale obchod jenom nesmí prodávat.

Podle různých anket, je navíc mezi lidmi o možnost práce ve svátek i poměrně velký zájem. Za práci ve státní svátek, je nárok na příplatek ve výši 100% (nebo nárok na náhradní volno).

Které obchody mohou mít otevřeno ve svátek?

Omezení prodejní doby se nevztahuje na obchody s projedení plochou do 200 metrů čtverečních.

Neplatí ani pro lékárny, pro obchody na benzínkách nebo pro obchody na letištích, nádražích nebo v nemocnicích.

Během státních svátků také nejsou žádná omezení pro restaurace, pro kulturní nebo sportovní služby.

Počet lidí, kteří mají díky omezení otevírací doby ve svátek nárok na volný den, je tedy jenom poměrně nízký.

Pokud některý obchod poruší podmínky, tak může dostat pokutu až 1 milión korun (při opakovaném porušení podmínek, to může být až 5 miliónů korun).

Něco o tom ví například Alza, která má s omezením otevírací doby dlouhodobě problém, a dohaduje se s ČOI, co je to prodej a co je už jenom výdej zboží koupeného přes internet (což zákon neomezuje).

Kdy mohou mít obchody otevřeno ve svátek?

V České republice je 14 svátků – 7 státních svátků a 7 ostatních svátků. Celkem se ale jedná pouze o 13 dní (1 leden je totiž současně státní svátek (obnovení samostatné ČR) a současně je zařazen i mezi ostatní svátky jako Nový rok).

V tom, kdy mají obchody otevřeno a kdy zavřeno, není žádná jednoznačná logika. Někdy je otevřeno (například Svátek práce 1. května nebo Velký pátek na Velikonoce) a jindy je zase zavřeno (Den vítězství 8. května nebo Velikonoční pondělí).

Jak mají obchody otevřeno ve svátek v roce 2024

Datum Státní svátek Otevírací doba
29. 3. 2024 Velký pátek Otevřeno
1. 5. 2024 Svátek práce Otevřeno
5. 7. 2024 Den slovanských věrozvěstů
Cyrila a Metoděje
Otevřeno
6. 7. 2024 Den upálení mistra Jana Husa Otevřeno
17. 11. 2024 Den boje za svobodu a demokracii Otevřeno
24. 12. 2024 Štědrý den jen do 12:00 Otevřeno jen do 12:00

Jak mají obchody zavřeno ve svátek v roce 2024

Datum Státní svátek Otevírací doba
1. 1. 2024 Nový rok Zavřeno
1. 4. 2024 Velikonoční pondělí Zavřeno
8. 5. 2024 Den vítězství Zavřeno
28. 9. 2024 Den české státnosti Zavřeno
28. 10. 2024 Den vzniku samostatného Československa Zavřeno
24. 12. 2024 Štědrý den Zavřeno od 12:00
25. 12. 2024 1. svátek vánoční Zavřeno
26. 12. 2024 2. svátek vánoční Zavřeno

Mohlo by vás také zajímat...