Kalkulačka: Výpočet nemocenské při COVIDu

Při karanténě kvůli COVIDu, máte nárok na standardní neschopenku. Za prvních 14 dní dostáváte nemocenskou od zaměstnavatele. Od 15 dne máte nárok na nemocenské dávky od státu. Do 28. února 2022, je při karanténě nebo izolaci, nárok na příplatek "izolačka" - až 370 Kč za den (maximálně 90% průměrného výdělku).

Při karanténě kvůli COVIDu, máte nárok na standardní neschopenku. Za prvních 14 dní dostáváte nemocenskou od zaměstnavatele. Od 15 dne máte nárok na nemocenské dávky od státu. Do 28. února 2022, je při karanténě nebo izolaci, nárok na příplatek „izolačka“ – až 370 Kč za den (maximálně 90% průměrného výdělku).

Výpočet nemocenské v roce 2024 – nová kalkulačka

V roce 2024, je už epidemie COVID „dávnou minulostí“ (byť onemocnění koronavirem, je i nadále aktuální téma – během „chřipkové sezóny“ jsou i tisíce případů nákazy COVIDem).

Pro nárok na nemocenskou ale v roce 2024 platí jen běžné podmínky.

Prvních 14 dní, platí nemocenskou zaměstnavatel (náhrada mzdy za nemoc). Od 15 dne, může být dále nárok na nemocenskou od státu (nemocenské dávky platí ČSSZ)

Aktuální kalkulačka: Výpočet, kolik je nemocenská od zaměstnavatele v roce 2024

Pokud máte pozitivní test na COVID, nebo jste pouze měli „rizikový“ kontakt, u kterého byl pozitivní výsledek testování na koronavirus, tak vás pošlou do karantény (nebo do izolace).

V takovém případě máte nárok na neschopenku a nemocenskou. Nebo ji mít nemusíte, a můžete dále pracovat v režimu home-office. To už je na dohodě se zaměstnavatelem a vaším lékařem.

Během prvních 14 dní na neschopence (v karanténě kvůli COVIDu), máte nárok na nemocenskou od zaměstnavatele. Do konce února 2022 (do 28.2.2022), je nárok i na příplatek za karanténu (až 370 Kč za jeden den karantény, maximálně 90% průměrného hrubého výdělku). OSVČ budou mít při karanténě nárok na 500 Kč za jeden den (kompenzační bonus při karanténě/izolaci v prosinci 2021 a lednu 2022).

Aktualizace 2. prosinec 2021

Ve středu 1. 12. 2021 schválil parlament zvýšení nemocenské při COVID neschopence (karanténě). Na zvýšenou nemocenskou při karanténě/izolaci (příplatek „izolačka“ – až 370 Kč za den), bude nárok i na konci roku 2021, až do konce února 2022 (do 28. 2. 2022).

Zaměstnanci budou mít nárok na vyšší nemocenskou, až po schválení nového zákona v Senátu (až začne zákon platit, nárok může být i zpětně od 1. 12. 2021). Pro OSVČ bude obnoven kompenzační bonus 500 Kč za den při karanténě.

Viz. Kalkulačka: Zvýšená nemocenské při karanténě (COVID neschopenka) 2022

Kalkulačka: Výpočet nemocenské za karanténu COVID 2022

Na nemocenskou během karantény, mají nárok především zaměstnanci (v některých případech i ti, kdo pracují na dohodu). Pro výpočet náhrady mzdy od zaměstnavatele, je možné vycházet z vaší průměrné hodinové mzdy.

Příplatek za karanténu při COVIDu, je za každý kalendářní den (maximálně 14 dní), ve výši až 370 Kč. Souhrn náhrady mzdy a příplatku za karanténu, nesmí překročit 90% průměrného výdělku.

Kalkulačka nemocenská při karanténě 2022
Průměrná hrubá hodinová mzda

Počet kalendářních dní v karanténě

Počet zameškaných pracovních hodin (*)

Výpočet

(*) Náhrada mzdy se poskytuje v době prvních 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti za pracovní dny (neodpracované hodiny) a za placené svátky. Náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel od 1 dne pracovní neschopnosti, resp. od 1 neodpracované hodiny (směny).

Zvýšení nemocenské při karanténě v roce 2022?

Od začátku epidemie koronaviru COVID, se mluvilo o tom, že při karanténě by měli zaměstnanci dostávat vyšší nemocenskou. Objevovaly se různé návrhy, ale žádný z nich se nedočkal schválení.

Dospělo to až do situace, kdy se nemalá část lidí karanténě raději vyhýbá. Pokud se u někoho z jejich známých objeví pozitivní test na COVID, tak ho požádají, aby je nehlásil hygieně jako kontakt. Přece jen, náhrada mzdy ve výši 60% není nic moc. Zvláště i s ohledem na další negativní ekonomické dopady epidemie.

Vláda na to konečně zareagovala a schválila zvýšenou nemocenskou během karantény (při schvalování ale byla řada zmatků). Zaměstnanci budou mít nárok na příplatek za karanténu ve výši až 370 Kč za jeden den. Tím by se řadě zaměstnanců v karanténě, mohla zvýšit nemocenská až na 90% průměrného výdělku (týká se hlavně těch s nižší mzdou).

OSVČ budou mít nárok na podobný „příplatek“, v rámci nového kompenzačního bonusu v roce 2021. OSVČ, který během prvních 14 dní neschopenky nemá nárok na nemocenskou, bude při karanténě dostávat 500 Kč za jeden den (tj. 7000 Kč za 14 dní)

Kolik je nemocenská při COVIDu v roce 2022?

Karanténa při COVIDu, trvá minimálně 14 dní (původně bylo 10 dní, od 1.3.2021 se karanténa prodloužila na 14 dní, následně se zase zkracovala jen na 5, resp. 7 dní). Pokud vás hygiena pošle do karantény, tak to trvá zpravidla několik kalendářních dní, od provedení testu. Po uplynutí této doby, pokud nemáte příznaky nemoci, jste opět „svobodní“.

Během této doby, vám lékař může vystavit neschopenku. Není to ale povinnost. Můžete se případně domluvit v zaměstnání a během karantény pracovat z domu, v režimu home-office.

Pokud máte během karantény neschopenku, tak máte nárok na běžnou nemocenskou. Tu vyplácí zaměstnavatel. Je to 60% z průměrné (hrubé) hodinové mzdy (redukovaný hodinový výdělek).

Během prvních 14 dní, máte nárok na zaplacení, jenom skutečně neodpracovaných hodin. Nemocenskou tak zpravidla dostáváte jen za pracovní dny. Za víkend (sobotu nebo neděli) či svátek, jen pokud vám na ně vycházela pracovní směna.

Kromě základní nemocenské (náhrady mzdy za nemoc ve výši 60%), byl v roce 2021 a na začátku roku 2022, nárok na příplatek za karanténu.

Kolik je za delší neschopenku kvůli koronaviru v roce 2022

Na příplatek za karanténu je nárok po dobu maximálně 14 kalendářních dní. Za prvních 14 dní na neschopence dostáváte náhradu mzdy od zaměstnavatele. Pokud by karanténa nebo nemoc trvala delší dobu, tak od 15 dne máte nárok na nemocenské dávky.

Od 15 dne vyplácí nemocenskou stát. Nemocenské dávky se postupně zvyšují:

  • Od 15 do 30 dne dostáváte 60%
  • Od 31 do 60 dne dostáváte 66%
  • Od 61 dne dostáváte 72%

Nárok na nemocenské dávky je maximálně po dobu 380 dní (od začátku neschopenky).

Onemocnění COVID jako nemoc z povolání?

Co když se virem COVID nakazíte v zaměstnání? Jedná se o nemoc z povolání? I když to může znít jako zvláštní dotaz, má své opodstatnění. Nemoc z povolání je medicínsko-právní pojem, a vyplývají z něj určité důsledky.

Nákaza koronavirem COVID, může být nemocí z povolání, ale jen u některých profesí/prací (musí se jednat o práci, kde je prokázáno riziko nákazy). Tj. nestačí jen běžná nákaza od některého kolegy v zaměstnání. Viz například tyto informace od Ministerstva zdravotnictví.


Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka ihned bez doložení o příjmu s nízkým úrokem. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Jak rychle sehnat peníze. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Mohlo by vás také zajímat...