Kalkulačka: Kolik platí Úřad práce – podpora v nezaměstnanosti 2024

Úřad práce platí podporu nezaměstnaným lidem bez práce, kteří splňují podmínky, po dobu 5 až 11 měsíců. V roce 2024 se zvyšuje maximální podpora v nezaměstnanosti na 24 608 Kč (maximální podpora při rekvalifikaci je 27 578 Kč). V kalkulačce si můžete spočítat, kolik dostanete od Úřadu práce od 1. 1. 2024.

Úřad práce platí podporu nezaměstnaným lidem bez práce, kteří splňují podmínky, po dobu 5 až 11 měsíců. V roce 2024 se zvyšuje maximální podpora v nezaměstnanosti na 24 608 Kč (maximální podpora při rekvalifikaci je 27 578 Kč). V kalkulačce si můžete spočítat, kolik dostanete od Úřadu práce od 1. 1. 2024.

Když přijdete o práci, můžete se obrátit na Úřad práce, který vám pomůže s hledáním nového zaměstnání. Bude za vás také platit zdravotní pojištění (stát) a hlavně můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Nebo můžete absolvovat i nějaký rekvalifikační kurz, a pak máte nárok na podporu při rekvalifikaci.

Podpora pro nezaměstnané od Úřadu práce může být v roce 2024 vyšší

Nárok na podporu máte, pokud jste v posledních dvou letech (posledních 24 měsíců), odpracovali alespoň 12 měsíců. Může být započítána i náhradní doba zaměstnání – doba na neschopence po skončení zaměstnání, rodičovská, dobrovolnická činnost apod.

Podpora v nezaměstnanosti (nebo i podpora při rekvalifikaci) se sice vypočítá, jako určité procento z vašeho platu (mzdy), je zde ale maximální hranice. Víc nedostanete, bez ohledu na to, kolik jste „brali“ v posledním zaměstnání.

Od 1. 1. 2024 se tato maximální podpora zvyšuje. Od ledna 2024 je tedy maximální podpora:

  • Maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2024 = 24 608Kč
  • Maximální podpor při rekvalifikaci v roce 2024 = 27 578 Kč

Kalkulačka: Výpočet kolik dostanete od Úřadu práce při nezaměstnanosti

Pro výpočet podpory pro nezaměstnané, je rozhodující vaše průměrná mzda (výdělek) v posledním zaměstnání. Podpora se počítá z čisté výplaty (průměrného výdělku za poslední kalendářní čtvrtletí).

Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2024
Kdo dal výpověď?

* Pokud je podána výpověď bez vážného důvodu, nebo pokud je pracovní poměr ukončený dohodou (bez vážného důvodu), je podpora v nezaměstnanosti nižší (vážné důvody pro výpověď definuje zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, konkrétně pak § 5c - podrobněji níže.)
Při výpovědi ze strany zaměstnavatele nebo ze strany zaměstnance, při vážných důvodech, je podpora vyplácena v plné výši.
Při výpovědi z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, pak nárok na podporu nevzniká vůbec.

Kolik je vám roků?

Čistá mzda

Výpočet

Delší minimální odpracovaná doba pro nárok na podporu v roce 2024

V roce 2024 (od 1. 1. 2024), by se měly měnit podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Mělo by dojít ke zpřísnění. Na podporu, bude nárok až po delší odpracované době v novém zaměstnání. Změna se bude týkat opakované žádosti o podporu:

  • Na další podporu bude nárok až po minimálně 5 měsících v novém zaměstnání
  • Pokud byla předchozí podpora vyčerpána celá, pak to bude minimálně 9 měsíců

Budou se měnit i další podmínky – nově už odstupné nebude omezovat výplatu podpory v nezaměstnanosti (nebude ale ani nárok na kompenzaci, za nevyplacené odstupné při platební neschopnosti zaměstnavatele).

Další informace o změnách u podpory v nezaměstnanosti v roce 2024

Kolik platí Úřad práce lidem bez práce v roce 2024?

Podpora v nezaměstnanosti je určena, jako procento z průměrné čisté mzdy (průměrného výdělku za poslední kalendářní čtvrtletí):

  • První a druhý měsíc je to 65%
  • Třetí a čtvrtý měsíc je to 50%
  • Pátý a všechny další měsíce je to 45%

Podpora při rekvalifikaci (pokud se budete účastnit nějaké rekvalifikace – rekvalifikačního kurzu, pořádného/zajišťovaného Úřadem práce), je ve výši 60%.

Pokud poslední zaměstnání ukončíte výpovědí (výpověď ze strany zaměstnance) nebo dohodou, bez uvedení vážného důvodu (paragraf 5c, zákon o zaměstnanosti), pak je podpora po celou dobu jen 45%.

Pokud vás z práce „vyhodí“ pro nějaké hrubé porušené pracovní kázně, pokud odejdete předčasně ze zaměstnání, které vám „dohodil“ Úřad práce, nebo popud jste „nedávno“ byli na podpoře, a neodpracovali „minimální“ dobu, pak vůbec nemusí vzniknout nárok, vám na podporu pro nezaměstnané.

Jak dlouho platí Úřad práce podporu nezaměstnaným?

Doba, po kterou na Úřadu práce dostáváte podporu je různě dlouhá:

  • 5 měsíců do 50 roků
  • 8 měsíců do 55 roků
  • 11 měsíců nad 55 roků

Podpora při rekvalifikaci, se platí v plné výši (60%) po celou dobu, co se budete účastnit nějakého rekvalifikačního kurzu. U rekvalifikace tedy není stanovena nějaká minimální nebo maximální doba.

Přivýdělek nebo brigáda na Úřadu práce

Pokud budete bez práce a chtěli byste mít nějaké peníze navíc, pak máte možnost jít na nějakou brigádu. Na Úřadu práce je to ale složitější. Když vám Úřad práce platí podporu, tak nesmíte mít vůbec žádnou brigádu/přivýdělek apod. Vůbec nic. Jinak vám přestanou vyplácet podporu.

Nějakou brigádu si můžete najít, až v době, kdy už nebudete dostávat podporu. Pak sice můžete někde pracovat, ale váš příjem nesmí být vyšší, než 9 450 Kč měsíčně hrubého. Což je jedna polovina minimální mzdy v roce 2024 (minimální mzda se od 1. 1. 2024 zvyšuje na 18 900 Kč).

Pokud byste měli příjem z brigády vyšší než 9 450 Kč měsíčně, tak vás z Úřadu práce vyřadí, a budete si muset sami platit třeba zdravotní pojištění.

Na Úřadu práce také nesmíte pracovat na dohodu o provedení práce (DPP). Může to být jen dohoda o pracovní činnosti (DPČ) nebo pracovní či služební poměr.

Jako nezaměstnaný na Úřadu práce, také nesmíte podnikat. Resp. tím, že byste zahájili podnikání, tak by vás Úřad práce vyřadil z evidence uchazečů o zaměstnání.

Musím chodit na Úřad práce jenom v místě trvalého bydliště?

Když budete bez práce a budete hledat nové zaměstnání, nebo si budete chtít požádat o podporu, tak můžete zajít na kterýkoliv Úřad práce. Nemusí to být jen ten v místě, kde máte trvalé bydliště.

Žádost o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání nebo o podporu v nezaměstnanosti, je možné na ÚP poslat i poštou, nebo elektronicky (přes datovou schránku nebo emailem s elektronickým podpisem).

Kromě samotných žádostí (formuláře se dají najít na webu MPSV.cz zde a zde), potřebujete i další dokumenty. Například zápočtový list, doklad o ukončení zaměstnání (výpověď, dohoda o ukončení pracovního poměru), doklad o ukončení nebo přerušení podnikání, potvrzení o výši průměrného výdělku nebo i další.


Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka pro podnikatele bez úroků. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka pro podnikatele bez zástavy. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Mohlo by vás také zajímat...